tel. 602 875 575

tel. 784 345 392

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe? Jakie powinny być to opony? Czy można na „zimówkach” jeździć cały rok?

Gdy temperatura o poranku cyklicznie spada poniżej pięciu  stopni Celsjusza większość kierowców i tak bez żadnych oporów porusza się swoim czterokołowcem na oponach letnich, nie zważając na zagrożenie jakim jest poślizg pojazdu i wydłużona droga hamowania.  Dlaczego należy zmieniać opony letnie na opony zimowe gdy średnia temperatur spada poniżej pięciu  stopni Celsjusza? Mieszanka gumy zastosowana w oponach zimowych różni się od tej w oponach letnich, opony letnie są twarde a w niskich temperaturach są jeszcze twardsze przez co mają słabą przyczepność z nawierzchnią, natomiast opony zimowe nawet w bardzo niskich minusowych temperatura zachowują swoją miękkość przez co jazda na nich staje się dużo bardziej bezpieczna. Opony zimowe są znacznie bardziej miękkie od opon letnich i choć nie nadają się na typowo mokrą nawierzchnię na przykład po opadach deszczu, to na zaśnieżonej drodze sprawdzają się znacznie lepiej. Oprócz miękkości uzyskanej przez odpowiednią mieszaninę gumy, opony zimowe zostały zaprojektowane tak aby odprowadzać błoto pośniegowe i sam śnieg, bieżnik opony został w oponach zimowych inaczej zaprojektowany.

Wśród znacznej liczny kierowców panuje przekonanie: „ Jezdnia czarna = jezdnia sucha = jednia bezpieczna”. Otóż nie zawsze czarna jezdnia oznacza drogę bezpieczną. A mieniąca się pod wpływem promieni słonecznych droga jest bardziej niebezpieczna niż jezdnia pokryta śniegiem. Świadczy to bowiem o tym, że znajdujący się na asfalcie płyn lub osad mgielny zamarzł, występuje wówczas zjawisko popularnie zwane „szklanką”, która nie tylko występuje wtedy, gdy temperatura jest ujemna. Dlatego warto zmienić opony letnie na opony zimowe przed spadnięciem śniegu. Skoro już wiemy że należy zmieniać opony i kiedy powinno się to robić to jakie powinny one być? Wiadomo, że jeśli kupimy opony nowe, będziemy bardziej bezpieczni na drodze i na dłużej nam one wystarczą. Opony mają przeważnie długą gwarancję a bieżnik w przypadku wiodących marek długo się ściera. Jeżeli jednak nie mamy wystarczających środków na zakup takich opon można pokusić się o zakup opon używanych, warto jednak dokładnie zapoznać się z zasadami jakimi kieruje się zużycie opon.  Innym rozwiązanie są opony całoroczne, które są masowo użytkowane przez oszczędnych. Opony całoroczne nie posiadają jednak optymalnej mieszanki gumy dla niskich temperatur.

W ofercie naszego warsztatu  znajdą Państwo  szeroki wybór opon czołowych producentów w różnych rozmiarach.  Opony  są dostarczane do naszego warsztatu w ciągu 24h od momentu zamówienia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO  NASZEGO SERWISU

Promocja

wymiana i wyważenie opon felga stalowa  13′ 14′ 15′ - 100 zł brutto

Promocja

wymiana i wyważenie opon felga aluminiowa  14′ 15′ 16' - 130 zł brutto

Promocja

wymiana i wyważenie  opon felga aluminiowa  17′ , 18′, 19' - 160 zł brutto

czujnik 7,50 zł/szt. - 30 zł/kpl/brutto

Promocja

wymiana i wyważenie opon typu RUN-FLAT 16' 17' 18' - 240 zł brutto

Promocja

wymiana kół z wyważeniem felga stalowa i aluminiowa (całe koła) - od 80 do 150 zł brutto